وارد کننده انواع نخ جوت در ایران

کاربرد نخ جوت در فرش ماشینی

در این مقاله می خواهیم درباره کاربرد نخ جوت در فرش ماشینی صحبت کنیم که می توانید ان را مطالعه و مشاهده کنید . در واقع فرش ماشینی یکی از انواع فرش است که امروزه به علت مصرف بالای این کالا در بین خانواده های ایرانی ، رونق خوبی پیدا کرده است و شما بسته به نیاز تان به سراغ این کالا می روید . البته بگذریم که گاها برخی ها به جای استفاده از فرش ماشینی از کفپوش های ام دی اف یا چوبی استفاده می کنند ، اما چیزی که واضح است این است که قالی از هزاران سال پیش در منازل ایرانی ها حضور داشته است و زیر پای ایرانی ها را گرم می کرده است . اکنون فرشها به دو دسته تقسیم می شوند ، یکی دستبافت و دیگری ماشینی ، که نوع اول از مواد اولیه طبیعی مثل پشم و ابریشم استفاده می کند و نوع دوم از موادی همچون آکریلیک ، پلی استر ، پنبه ، نخ جوت کاشان ، بی سی اف و غیره استفاده می برد .

 

1- نخ جوت فرش ماشینی

در فرش ماشینی همانطور که می دانید در تار و پودش از نخ جوت وارداتی استفاده می شود . همانطور که در سایر مقالات مطالعه کرده اید ، جوت در ایران 50 سالی است که تولید نمی شود و باید از کشورهایی همچون بنگلادش و هند که معدن این مواد اولیه هستند ، وارد شوند . این گیاه که بعدا به عنوان نخ در فرش ماشینی به کار می رود ، باید در شرایط آب و هوایی استوایی و مرطوب کشت و برداشت شوند که دو کشور هند و بنگلادش مستعد این موضوع هستند .

 

1-1- کیفیت نخ جوت

همانطور که گفتیم نخ جوت کاشان باید در تار و پود فرش ماشینی کاشان استفاده شود . پس می توان گفت کیفیت فرش ماشینی نیز تا حدودی به کیفیت این ماده اولیده طلایی بستگی دارد . در واقع می توان گفت که یکی از ملاک های یک فرش با کیفیت درصد استفاده از جوت است . هرچه که پنبه استفاده شده در نخ بالا تر باشد ، و درصد جوت و پلی استر که از الیاف اصلی هستند پایین تر باشد ، کیفیت فرش بالا تر خواهد بود . پس کیفیت فرش بستگی به کیفیت نخ جوت نیز دارد .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

واحد تحقیق و توسعه

لینکهای مرتبط