وارد کننده انواع نخ جوت در ایران

کاربرد و تفاوت نخ جوت با کنف

در این مقاله می خواهیم به نقل از نویسنده توضیحات و بررسی هایی را راجع به کاربرد و تفاوت نخ جوت با کنف انجام دهیم که می توانید آن را مطالعه کنید . جوت یکی از الیاف مهم و ارزشمند در دسته منسوجات است از آن می توان استفاده های فراروانی را برد . اکنون این الیاف در سراسر جهان و ایران استفاده می شود و ویژگی های بارز و ممتازی که دارد ، باعث می شود یکی از انتخاب های مهم و اصلی مشتریان ، خرید نخ جوت و یا الیاف آن به صورت خام باشد . لیفی که از آن قرار است صحبت کنیم ، در واقع لیفی گیاهی است که در شرایط آب و هوایی مرطوب و گرم کشت و برداشت می شود . لیف طلایی ، شهرتی است که جوت به خاطر داشتن الیاف درخشنده و ارزش بالا به خود گرفته است . این الیاف دارای سازگاری کامل با طبیعت و محیط زیست هستند و برای افرادی که نگران محیط زیست هستند باید گفت که جای نگرانی در مورد این نخ ها نیست . جوت دارای موارد زیادی برای مصرف است که از جمله ویژگی هایی که میتوان به آنها اشاره کرد بازیافت کامل در محیط زیست ، عایق حرارتی ، ضد الکتریسیته ساکن ، قابلیت تبدیل به نخ های ظریف و مقاومت سایشی بالا اشاره داشت و قیمت مناسب نخ جوت نیز باعث می شود که مشتری مجاب شود تا از آن استفاده کند . صادرات نخ جوت از کشورهایی انجام می شود که هم دارای شرایط طبیعی برای کشت و برداشت الیاف جوت هستند و هم دارای نیروی کار ارزان هستند . در ایران در زمانهای قدیم نیز این الیاف رشد و پرورش داده می شدند اما به علت سختی کار کم کم تولید آن در کشور ما متوقف شد .

 

تفاوت نخ جوت و کنف

شاید در بعضی جاها به اشتباه جوت و کنف را یکی در نظر بگیرند در صورتیکه این دو مورد در عین داشتن ریشه گیاهی ، یکی نیستند ، چون هرکدام از گیاهی خاص با خواص متفاوت بدست می آیند . جوت یا چتایی با نام انگلیسی و تجاری jute و الیاف کنف با نام kenaf شناخته شده هستند . البته نمی توان گفت که این دو لیف دارای تشابهاتی نیز هستند که ممکن است برخی ها را به اشتباه بیاندازند .

 

کاربرد نخ جوت کاشان

نخ ها ، الیاف و پارچه هایی که به وسیله الیاف جوت تولید می شوند در همه دنیا استفاده می شود . جالب اینجا است که در کل دنیا با وجود ظهور تکنولوژی و ورود الیاف مصنوعی با کیفیت به بازار نساجی ، هنوز هم نخ جوت محبویت خاص خود را دارا است و روز به روز ارزش آن سیر صعودی را طی می کند . اگر بپرسید جوت در چه مواردی به کار برده می شود ، باید گفت که شما اگر به دور و برتان نگاه کنید ممکن است با وسایلی که با نخ جوت اصل بافته شده باشند ویا از الیافش در مواردی استفاده شده باشد را ببینید. مثل کفش ، پوشاک ، صنایع دستی و غیره . در کاشان و می توان گفت در ایران بیشتر استفاده جوت در پود فرش ماشینی است . پس در نتیجه نخ جوت با کیفیت برای تولید کنندگان فرش ماشینی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که کیفیت جوت رابطه مستقیم با کیفیت فرش ماشینی خواهد داشت چرا که در بطن یا پود فرش استفاده شده است . کشور های مختلفی در این رابطه در تولید الیاف جوت هستند ، اما بیش از 90 درصد صادرات الیاف نخ جوت تهران از کشورهای هند و بنگلادش صورت می گیرد . در هر صورت ، استفاده از این الیاف برای تولید کنندگان به صرفه و ارزشمند خواهد بود . امروزه به خاطر اینکه کاشان پایتخت فرش ماشینی جهان شناخته می شود ، واردات این الیاف در کاشان می تواند دارای اهمیت باشد .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

واحد تحقیق و توسعه

لینکهای مرتبط