وارد کننده انواع نخ جوت در ایران

نمره نخ جوت

دراین مقاله می خواهیم درباره نمره نخ جوت به همراه توضیحات کامل توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم که می توانید ان را مطالعه و مشاهده کنید و برای خرید انواع نخ جوت مستقیما به کار ببرید . اما نخ جوت یکی از الیافی محسوب می شود که در صنایع زیادی کاربرد دارد. نمره نخ جوت می تواند نوع کاربری آن را در صنایع مختلف تعیین کند به همین دلیل است که نمره نخ جوت دارای اهمیت است . در ادامه کمی به نحوه تعیین نمره یک نخ در نساجی اشاره خواهیم کرد .نخ جوت چیست و در کجا تولید می شود ؟

جوت یکی از الیاف طبیعی محسوب می شود که در کشورهای گرمسیر و استوایی آسیا تولید می شود . نخ جوت در کشور هایی همچون بنگلادش ، هند ، تایلند ، تیمور شرقی چین و امثال این کشور ها که دارای آب و هوای مرطوب و استوایی هستند تولید می شود . نخ جوت در واقع از نی مانند هایی به دست میاید که با زحمت فراوان و دستمزد پایین توسط افراد بی بضاعت در کشور ها صادر کننده ریسه و تولید می شود . جوت به عنوان لیفی طبیعی در کشورهای مختلف دنیا مثل ایران ، چین ، آذربایجان وغیره در صنایع مختلفی مثل : قالیبافی ، بسته بندی صنایع غذایی ، تولید فرش ، تولید پوشاک ، خیاطی ، عایق کاری و دیگر موارد استفاده می شود . چیزی که تعیین کننده استفاده مشتری در صنایع مختلف است نمره نخ جوت خواهد بود . نمره نخ جوت تهران برای بسته بندی با نمره نخ جوت کاشان برای قالبافی و تولید فرش قطعا متفاوت خواهد بود . از ویژگی های الیاف جوت را می توان داشتن مقاومت اصطکاکی بالا ، مقاومت مکانیکی بالا ، هزینه بسیار کم و سطح نرم و صاف را نام برد . مثلا سطح صاف آن می تواند برای کاربرد در نخ پود فرش ماشینی استفاده شود . تولید نخ جوت عموما در نمره نخ جوت LBS تا LBS 4 در کشورهای هند و بنگلادش برای عرضه و استفاده به بازار هایی همچون ایران و ترکیه وارد می شود . اکنون محدوده نمره نخ جوت برای کشورهای مختلف در بنگلادش با هزینه بسیار پایین تر استفاده می شود و برای کاربرد های فراوان مورد استفاده قرار می گیرد . ایران به خاطر وجود صنایع نساجی و قالیبافی بیشترین استفاده را در تولید فرش ماشینی و فرش دستبافت دارد .


نحوه محاسبه نمره نخ جوت

نخ در صنعت نساجی ، از گرد هم جمع شدن الیاف طبیعی یا مصنوعی در کنارهم برای تولید پارچه و غیره استفاده می شود . نخ به طولی معین از الیاف با تاب یا بدون تاب گفته می شود . لیف یا الیاف مواد اولیه نخ ها محسوب می شوند . می توان گفت نخ ها را از لحاظ طول به دو دسته قسمت کرد : یکی الیاف کوتاه که به آن الیاف غیر یکسره نیز گفته می شود و مورد دوم الیاف یکسره یا به اصطلاح بلند گفته می شود . الیاف غیر یکسره در وهله ریسندگی در صنعت نساجی به نخ تبدیل می شود تا استحکام و مقاومت لازم را بدست آورد . همانند پشم و پنبه که در موارد صنعتی نیز استفاده می شود . ابریشم از الیاف یکسره بدست میاید . به طوریکه الیاف بلند و یکسره با ابریشم تابیده می شوند تا حجم معینی از نخ ابریشم بدست بیاید . اما ابتدا الیاف کنف را که به صورت نی است از ساقه جدا می کنند و در پروسه ریسندگی قرار میدهند . البته باید گفت که قبل از ریسندگی به مدت 48 تا 72 ساعت در محیط می ماند و سپس به کارخانه ریسندگی ارسال می گردد . نمره نخ ها را به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می دهند .


روش مستقیم تعیین نمره نخ جوت

این روش محاسبه نمره که به صورت مستقیم است در قرن 15 جهت استفاده جهانی به دنیا معرفی گردید . در این روش یا شیوه تعیین نمره نخ جوت در واقع باید جرم واحد طول را اندازه گرفت . جرم واحد طول همان نمره نخ جوت خواهد بود . پس نمره نخ جوت که به روش مستقیم ، نشان دهنده واحد جرم در طول خواهد بود .


روش غیر مستقیم برای تعیین نخ جوت

روش غیر مستقیم ، روشی قدیمی و سنتی می باشد . در این روش اغلب اندازه گیری های نخ جوت به روش سنتی اندازه گیری میشود و در مناطق مختلف این روش اندازه گیری به صورت متفاوتی صورت میگیرد ، برای مثال نمره نخ جوت در برخی کشور ها بر حسب واحد طول در نظر گرفته می شود .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

واحد تحقیق و توسعه

لینکهای مرتبط